Állásvadászat jogász módra

Jobhunting mission

Mészáros Fc csatára: Antal Kadosa Adorján jelöltet keres

2017. november 28. - Muszka

Mészáros Lőrinc szupercsapatának tagja, a közbeszerzések császára Antal Kadosa Adorján is hirdet ügyvédjelölt állást a jogi fórumon.

A hirdetése a következő:

„Olyan pályakezdő, vagy frissen végzett jogászok jelentkezését várjuk, akik érdeklődnek egyaránt a polgári jog és a büntetőjog iránt is, illetve szeretnék kipróbálni magukat különböző jogterületeken.

Elvárások:

  • meggyőző fellépés, önálló munkavégzésre való képesség és igény
  • angol nyelv magas szintű, magabiztos használata szóban és írásban egyaránt
  • felhasználói szintű számítógépes ismeretek (Microsoft Word, Microsoft Excel)

Előnyt jelent:

  • további idegen nyelvek ismerete, szóban és írásban
  • jogosítvány
  • saját gépjármű”

A kezdő vállalkozásoknál még nagyjából megértem, ha valaki olyat keres, akinek kocsija van, hiszen nem termelte ki még a megfelelő tőkét hozzá.. mondjuk.

De ha a közbeszerzések királya, Mészáros egyik legfontosabb embere, a Gázszer Fc csatára írja, hogy ez előnyt jelent.. az már nekem is sok.

A fizetés megegyezés alapján.. ezek után kíváncsi lennék ő mit mondana a nettó 150-re.

Deák iroda avagy hol veszik el a motiváció?

Ügyvéd házaspár hívott be interjúra múlt héten. Az első ügyvédi iroda, ahol körül tudták írni az elvárásaikat és tisztában voltak azzal, hogy egy frissen végzett jogászt igenis be kell tanítani.

Szokásos kérdések hangzottak el: ÁNyK, Mokk, Jogtár ismerete, fizetési igény, szeretnék- e peres képviseletet ellátni stb.

Az én első kérdésem elég lényegre törően az volt, hogy a hirdetésük már 3 hónapja kint van, miért nem tudtak nekik megfelelő embert találni. Mi hiányzott? Kicsit meglepődtek, hogy rá mertem kérdezni, de a válaszuk határozottan a „motiváció, elkötelezettség és érdeklődés hiánya” volt.

Na igen. Miért akarna bárki jelölt lenni?

Pénzt tulajdonképpen nem lehet keresni, ha szerencsém van pont annyit kapok, hogy kijöjjek belőle nullára. (Én még ezzel nem találkoztam, de állítólag, van, hogy a járulékokat magad után kell fizetned és fizetést nem adnak.)

Eddig sehol nem szerettek volna betanítani, az a természetes, hogy te úgy jössz ki a jogról, hogy mindent tudsz, és nem kérdezel. Hozzátenném két helyen voltam gyakorlaton, rengeteg nyomtatványt, szerződést láttam, mégis iránymutatásra és tanácsokra lenne szükségem, akármelyiket kellene elkészítenem. A jelölti létnek az is lenne a lényege, hogy a végére minden szükséges és fontos ismeret birtokában tedd le a szakvizsgát.

Megbecsülést szintén nem várhatsz el, hiszen a nagy ügyvédekhez és annál is hatalmasabb bírókhoz, ügyészekhez képest, te senki vagy, sőt sokan azt is feltételezik, hogy úgyis feladod útközben és senki is leszel.

A legnagyobb probléma mégis inkább az, ha nem elég érdekes a munka. Sok helyen betanítják a nyomtatványok kitöltését, jó, ezentúl te töltöd ki mindet, betanítják az új cég bejegyzését, oké, ezzel is kevesebbet kell az ügyvédnek csinálni. Elmehetsz a postára, földhivatalba. Ez viszont nagyon monoton és mondanom sem kell, hogy egy majom esetleg egy 6 éves is meg tudja csinálni ugyanazt a műveletsort egymás után végtelenszer. Akkor én minek is végeztem egyetemet? És minek is kérdezik ki a Ptk-t az interjún? És miért írják, hogy „kiemelkedően magas intelligenciájú” jelöltet keresnek?

Ezek után miért lennék én vagy bárki motivált? Az pedig a legtermészetesebb, hogy ingyen is hajlandó vagy dolgozni az úgynevezett PRÓBAHÓNAP keretein belül!! Ez a következő bejegyzésben lesz releváns..

Már az egyetem előtt tisztában voltam vele, hogy mi vár rám. (Akkor még abban a hitben voltam, hogy a végére úgyis kitalálok egy fasza vállalkozást és nem kell jelöltnek mennem.) Mindenhol el is szoktam mondani, hogy nem a pénz miatt szeretnék jogász lenni, én tényleg tanulni jövök, de szerintem meg lehet érteni, hogy valamiből meg kell élni közben és halálra sem szeretném unni magam.

All in all ez a házaspár borzasztóan korrekt volt, nem hitegettek, hogy lehet, hogy engem választanak, vagy hogy hívni fognak, viszont jelezték, ha két napon belül nem jelentkeznek mást választottak. Így is lett.

Ez a cikk egy üzenet az összes ügyvédnek és munkáltatónak arról, hogy mi a másik oldalról az elvárás.

KPMG interjú III. kör

A szóbelihez képest egy hét múlva mentem az írásbeli tesztre. Előtte figyelmeztettek, hogy ne olvassak utána az adózásnak. Ne tanuljak rá, szövegértés lesz.

Shiiiit.. a szövegértés :D

Angolul megkaptam a törvényt, kivéve két szakaszt, ami magyarul volt. A feladatsor hozzá angolul volt. Adjak tanácsot egy cégnek a tv alapján.

Természetesen nem fogadtam szót és elolvastam a pénzügyjog könyvet betűről betűre. Rossz ötlet volt. Mikor olvastam az angol szöveget kb végig azt próbáltam felidézni mi a szar volt a pénzügykönyvben.. Ennek az lett a vége, hogy először leírtam a jó megoldást, majd áthúztam, leírtam a totál ellenkezőjét és szóltam, hogy kész vagyok.

Addig csavartam a szöveget amíg minden rossz lett :D Ez teljes mértékben az én hülyeségem, túlkomplikáltam..

Két férfi interjúztatott, köpni, nyelni nem tudtak ennyi baromságra, amit hallottak. Angolul kellett leírnom a válaszokat és magyarul elmondani szóban.

Soha nem beszéltem szerintem náluk kedvesebb emberekkel, úgy tettek mintha semmi gond nem lenne. Mondták, hogy majdnem ez a megoldás, csak néhány helyen elcsúsztam!! És egyébként is: nem arra kíváncsiak, mi a helyes megoldás, hanem arra, hogyan gondolkodtam.

Ha ők lettek volna a tanáraim bármikor, nagyon boldog lettem volna. :D

KPMG interjú II. kör

Szintén pár nap telt el az írásbeli teszt után, mire a HR osztály hívott, hogy minél előbb interjúztatnának. Az interjún bent volt a HRes lány, egy 30as lány és egy férfi (azt hiszem az osztály vezetője, ahova jelentkeztem).

Általános kérdések hangzottak el: jogászként miért jönnék ide; mik az elképzeléseim; milyen külföldi tapasztalataim vannak; szeretek és tudok-e csapatban dolgozni, van-e olyan típusú ember, akivel nem szeretek dolgozni; érdekel-e az adózás ; milyen voltam pénzügyjogból; milyen kihívásaim voltak életem során; ha az előző munkáltatómat megkérdeznék, mit mondana rólam stb.

Aztán megkérdezték szerintem ott mik lennének az én feladataim, persze fogalmam sincs, mondtam, hogy tanácsadás. Mire ők: jogszabály értelmezés és alkalmazás! Szerintem ez gyakorlatilag az élet bármely területére igaz, azért kösz :D

Az egész interjú borzasztóan jó hangulatban telt, nekem nagyon pozitív élmény volt. Kedvesek, szimpatikusak voltak, végig figyeltek rám és az volt az érzésem, hogy jó lenne ott dolgozni. Nem volt sehol az a számonkérő hangnem, nem arra voltak kíváncsiak, mit nem tudok, hanem, hogy hogy lehetnék a cég hasznos tagja.

KPMG interjú I. kör

A Jalsovszky iroda után semmi kedvem nem volt egy újabb nagyképű, lekezelő ügyvédhez menni. Viszont egész jókat olvastam a KPMG-ről, gondoltam küldök egy önéletrajzot, amúgy is jobb lenne angolul dolgozni és picit többet keresni, mint jelöltként.

Egy pár napon belül értesítettek, hogy kitölthetem az online teszteket. Úgy rémlik mindegyikre 50 perc volt, talán 60.

Az angollal kezdtem: feleletválasztós és kitöltős részekből állt. If-es szerkezet, passzív, igeidők, szókincs rész is volt, igéket kellett főnévvé alakítani stb. Egyébként az idő bőven elég volt, maradt 5 perc a végén, hogy átnézzem (vagy, hogy kiguglizzam ami nem megy). 89% lett, mondjuk, nem tudom mit rontottam el és ez elég bosszantó. A nyelvtant mindenképpen érdemes átnézni előtte.

A logikai teszt már egészen más. Rohadt hosszú volt a teszt, kb fél perccel az idő lejárta előtt fejeztem be és küldtem is.

A feladatok pl: Ha a cégnél minden jogásznak van közgáz diplomája és minden közgazdásznak van német felsőfokú nyelvvizsgája akkor ebből következik-e, hogy minden jogásznak van felsőfokú német nyelvvizsgája? Vagy számsor is volt, pl: 3, 6, 12, 24, X. X mivel egyenlő? (Ezek nem így szerepeltek szó szerint, ehhez hasonló TÍPUSÚ kérdéseket kell elképzelni.)

Szóval voltak könnyűek, persze a nehezeket nem jegyeztem meg, de mire elolvastam kifolyt a szemem és volt, amit négyszer kellett elolvasnom.

Azt gondolom, hogy ezeket be lehet gyakorolni és akkor sokkal simábban megy, én életemben először láttam ilyesmit. Nagyon örültem, hogy 79% lett, mert a logikai készségem úgy tűnik mégsem NULLA :D És tudom bizonyítani.

Jalsovszky interjú

Szeptemberben keresett meg egy nagyon kedves lány azzal, hogy szerinte ő tud nekem munkát ajánlani. (Hozzátenném én éppen nem kerestem, mivel költözés közepén jártunk.) A Jalsovszky irodába kerestek éppen jelöltet, mire én rögtön leszögeztem, hogy rite diplomám van, szerintem nem feltétlenül én vagyok a megfelelő ember.

Azért elmentem, hátha.

Az első 5 percben derült ki, hogy nem tudom kívülről a Ptk-t és logikai zseni sem vagyok. Először a kft-ről kérdezett, hogy alakul meg, a taggyűlést mikor, ki, hogy hívja össze, ehhez hasonló tök egyszerű kérdések voltak, amikre csak nagyjából tudtam a választ, de ez láthatóan nem tetszett neki. Aztán rátértünk arra, hogy a létesítő okiratot, hogy kell módosítani, őszintén itt már annyira rosszul éreztem magam, hogy nem tudom miket mondtam, de valószínűleg össze vissza beszéltem a változásbejegyzésről..

Jalsovszky azt mondta nem baj, akkor nézzük meg milyen logikai készségeim vannak. Van egy mérleg rajta x golyó.. blabla szintén nem emlékszem pontosan, a lényeg, hogy elég sokat gondolkodtam, a végén persze megfejtettem, de szerintem rá kellett volna vágni a hosszas filozofálás helyett..

Az interjú több mint 1 órás volt. Csak azt sajnálom, hogy nem jöttem ki egyből.

Persze én hülye a végén megkérdeztem, milyen elvárások voltak a jelölt felé (nem mintha nem tudtam volna). A válasz egyértelmű célzás volt: nagyon komoly szaktudást várnak el minden területen.

A hirdetésben nem szerepel erre utalás egyáltalán. Talán ez az oka, hogy a mai napig nem találtak megfelelő embert.

Ez az első lépcső volt csak, aki ezt megugrotta mehetett egy írásbeli tesztre, ahol jogtár használatával valós jogeseteket kellett megoldani, ha ez is sikerül még egy interjú vár a jelöltre, ahol egy 3 fős szakmai zsűri előtt kell produkálnia magát.

süti beállítások módosítása